Jak myć pędzle do makijażu?
Jak myć pędzle do makijażu?

Jak myć pędzle do makijażu?

 

Jeśli chcesz wykonać perfekcyjny make-up, bez profesjonalnych pędzli się nie obejdzie. To one sprawiają, że podkład, korektor czy kosmetyki kolorowe lepiej wtapiają się w Twoją skórę i są bardziej trwałe. Wyposażyłaś się już w odpowiednie akcesoria? Teraz czas zadbać o ich higienę. Sprawdź, jak czyścić pędzle do makijażu.

Po co czyścić pędzle do makijażu? Powodów jest co najmniej kilka.

  • Kwestie higieniczne – pędzle mają kontakt z Twoją skórą. Gdy ich używasz, włosie staje się wilgotne i pokrywa się kosmetykami, które aplikujesz. To zaś zwiększa ryzyko rozwoju bakterii i innych drobnoustrojów. Nie myjąc pędzli, zwiększasz ryzyko podrażnienia skóry czy powstania drobnych infekcji.
  • Jakość wykonywanego makijażu – pozostałości starego, utlenionego już podkładu czy korektora na Twoim pędzlu mogą zmieszać się z nową porcją kosmetyku i wpłynąć negatywnie na jego odcień czy też trwałość. Dlatego powinnaś regularnie pozbywać się zabrudzeń na Twoich akcesoriach.
  • Trwałość samych pędzli – nawet najlepsze pędzle, np. te, które znajdziesz w ofercie Real Techniques, jeśli nie będą pielęgnowane – z czasem stracą swoje unikalne własności – np. kształt czy elastyczność włosia. Prawidłowo wykonane czyszczenie przedłuży im życie.

Jak myć pędzle – sposoby, z których skorzystasz w swoim domu

Gdy chodzi o mycie pędzli, masz przed sobą co najmniej kilka opcji do wyboru. Zasadniczo, pamiętaj o tym, że:

  • kosmetyki, które osiadają na pędzlach mają zazwyczaj tłustą formułę, więc aby się ich pozbyć, będziesz potrzebowała detergentu lub środka myjącego,
  • włosie pędzli – czy to naturalne, czy też syntetyczne – wymaga troskliwej pielęgnacji, która nie uszkodzi jego struktury; należy więc stosować wyłącznie łagodne środki myjące,
  • istotne jest nie tylko to, jakich środków użyjesz do mycia, ale także jak je wykonasz – zbyt gwałtowne ruchy i „ugniatanie” włosia może doprowadzić do jego deformacji – warto na to uważać.

Do umycia pędzli będziesz potrzebowała przede wszystkim ciepłej wody, którą namoczysz swoje akcesoria do make-upu. A co jeszcze? Do wyboru masz preparaty takie jak:

  • kostka mydła – np. szarego lub antybakteryjnego; wystarczy, że nawilżony ciepłą wodą pędzel przyłożysz do kostki mydła – tak jak do twarzy – i zaczniesz nim wykonywać dokładnie takie same ruchy jak na co dzień. Namydlaj włosie do momentu, aż piana będzie biała, a nie kolorowa, a następnie spłucz dokładnie pędzel i… gotowe;
  • delikatny szampon – np. taki dla dzieci, myj nim włosie pędzli tak, jak gdybyś myła swoje włosy – delikatnie spieniając produkt na główce pędzla,
  • mieszanka płyn do mycia naczyń + olej – zmieszane w równych proporcjach i wmasowane w pędzle pozwolą usunąć nawet najtrudniejsze zabrudzenia, np. te z zastygających podkładów wodoodpornych.

Pamiętaj: gdy już pozbędziesz się zabrudzeń z pędzla, zadbaj również o prawidłowe suszenie włosia. Najlepiej będzie, jeśli swoje pędzle ułożysz np. na ręczniku papierowym na stole czy toaletce, ale tak, aby ich główki wystawały poza krawędź stolika. To zapobiegnie ich deformacji.

 

I na koniec: jak często myć pędzle? Te do aplikacji kosmetyków mokrych – np. podkładu czy korektora – najlepiej codziennie.

Zaś te do produktów sypkich – np. bronzera, pudru czy różu – mniej więcej co 2-3 tygodnie.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium